Artykuły

Wspólnym mianownikiem zarówno lokaty bankowej, jak i konta oszczędnościowego jest zapewnienie klientom optymalnego sposobu oszczędzania ich pieniędzy. Nagrodą dla oszczędzających, zwłaszcza tych wytrwałych, są procenty uzyskane od lokaty kapitału. Jednak, która z tych ofert będzie faworytem w tym pojedynku? My podpowiadamy, Ty decydujesz!

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to narzędzie bardzo podobne w swych założeniach do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego . W obu tych przypadkach mamy możliwość wpłacania i wypłacania z konta pieniędzy w dowolnym momencie. Jak działa konto oszczędnościowe? Taki rachunek to przede wszystkim narzędzie finansowe dla osób, które chcą oszczędzać regularnie i zasilać swój rachunek określoną kwotą pieniędzy  (zarówno minimalna, jak i maksymalna wysokość takiej wpłaty nie jest z góry określona). Podpisując umowę na otwarcie konta oszczędnościowego, zawieramy ją na czas nieokreślony, a zgromadzonymi na nim pieniędzmi możemy elastycznie dysponować i wypłacać je w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Należy jednak pamiętać, że druga i kolejne wypłaty w miesiącu z konta oszczędnościowego mogą się wiązać z zapłaceniem określonej prowizji od takich operacji.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać? Praktycznie wszystkie oferowane obecnie rachunki tego typu są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych. Najczęściej oprocentowanie na koncie jest niższe od tego na lokacie bankowej. Odsetki od zdeponowanych na koncie pieniędzy są naliczane co miesiąc  (niekiedy jest to kapitalizacja kwartalna lub dzienna). Każde zasilenie konta oszczędnościowego nowymi środkami, powiększa kwotę, od której naliczane będą odsetki. Do rachunku oszczędnościowego nie są oferowane karty bankomatowe, a samo prowadzenie przez bank konta jest najczęściej bezpłatne.

Konto oszczędnościowe   opłaci się na pewno osobom, które nie mają z góry sprecyzowanych celów oraz terminów oszczędzania, lecz chcą bezpiecznie lokować i pomnażać swoje pieniądze. Tutaj pieniądze po prostu zarabiają same na siebie, a oszczędzający może w każdej chwili wypłacić część lub całość zgromadzonych na koncie pieniędzy bez żadnych konsekwencji.

zarabiają same na siebie.jpg [48.26 KB]

Jak działa lokata bankowa?

Lokata bankowa , nazywana również terminową, to opcja skierowana przede wszystkim dla osób konsekwentnych, chcących zamrozić określoną kwotę pieniędzy na pewien konkretny okres czasu (np. miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy czy 1 rok). Ciekawym rozwiązaniem jest również lokata jednodniowa , która sprawdzi się dla wszystkich tych, którzy nie chcą zamrażać swoich środków na dłuższy czas. Dla osób, które mogą pozwolić sobie na długie oszczędzanie sprawdzić może się Lokata Bezpieczna Przyszłość . W przypadku lokaty bankowej pieniądze można wpłacić jedynie w momencie jej zakładania. Nie ma możliwości późniejszego wykonywania dodatkowych wpłat uzupełniających na lokacie. Jaka lokata  będzie dla Ciebie najlepsza?

W zależności od tego, jaką kwotę pieniędzy zdeponujemy na lokacie oraz na jak długi okres czasu, bank ustala odsetki, które nie mogą się zmienić, bez względu na aktualną w danym momencie sytuację rynkową. Większość dostępnych obecnie na rynku lokat terminowych jest oprocentowana według stałych stóp procentowych. Dzięki temu, już w momencie otwierania lokaty wiemy, jaki ona zysk przyniesie. Niestety, zerwanie lokaty przed terminem zawartym w umowie najczęściej skutkuje utratą naliczonych odsetek. W takim przypadku bank zwróci nam wyłącznie wpłacony przez nas kapitał. Ciekawym rozwiązaniem może być dla Państwa również Lokata Dopłata umożliwiająca oszczędzanie w wygodny oraz dowolny dla Ciebie sposób.

A więc konto oszczędnościowe czy lokata?

Zarówno rachunek oszczędnościowy, jak i lokata terminowa ma swoje zalety, ale również pewne ograniczenia i inne zasady działania. Dlatego też każde z tych narzędzi finansowych jest skierowane do innych odbiorców. Z lokaty będą zadowolone te osoby, które dysponują określoną kwotą pieniędzy i mogą ją zamrozić na konkretny okres czasu. Natomiast konto oszczędnościowe będzie dobrym wyborem dla tych osób, które chcą systematycznie gromadzić swoje pieniądze na rachunku, na którym będą one na siebie zarabiały.