Lokata bankowa – czy obecnie można na niej zarobić?

Lokata bankowa to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi oszczędnościowych w Polsce, które niesie ze sobą niskie ryzyko inwestycyjne dla oszczędzających. Mówiąc wprost, lokata bankowa to idealny instrument finansowy dla każdego, komu zależy na pewnym zysku i zerowym ryzyku. Czy jednak na obecnych lokatach można odpowiednio zarobić? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając taką formę inwestowania?

W co inwestują Polacy?

Jak wynika z raportu „InfoKredyt Oszczędzanie i kredytowanie Polaków” przygotowanego przez Związek Banków Polskich, najchętniej oszczędzamy właśnie na lokatach. Najczęściej sięgamy po lokaty krótkoterminowe (88 proc. ankietowanych) oraz po lokaty długoterminowe  na okres powyżej roku (40 proc.). Daleko z tyłu pozostają fundusze inwestycyjne (35 proc.) oraz obligacje skarbowe (8 proc.).

lokata bankowa.jpg [85.48 KB]

Lokata 2020 długo- czy krótkoterminowa?

Lokata bankowa  to produkt oferowany obecnie przez większość banków komercyjnych funkcjonujących na polskim rynku. Główną determinantą wysokości oprocentowania lokat bankowych są decyzje podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej. To ona uzgadnia wysokość stóp procentowych, którymi objęte są również lokaty bankowe. O ile jest to ważny parametr przy ich wyborze, o tyle jednak nie najważniejszy. Równie istotną kwestią jest okres, na jaki środki zostaną zdeponowane na rachunku bankowym.

Biorąc pod uwagę wysokość spodziewanego zysku, to najbardziej opłacalną formą inwestowania jest obecnie lokata bankowa  długoterminowa (powyżej roku) – taką jest np. Lokata Bezpieczna Przyszłość oferowana w trzech wariantach. Decyduje o tym przede wszystkim nieco wyższe oprocentowanie w porównaniu z lokatami krótkoterminowymi. Okazuje się również, że lokata z wysokim oprocentowaniem  nie zawsze jest jednak tą najkorzystniejszą, ponieważ w dużej mierze liczy się także odpowiednio wysoki limit wpłat oraz długi okres jej trwania. Obecnie banki bardzo rzadko oferują klientom lokaty z oprocentowaniem stałym . Najczęściej jest to oprocentowanie zmienne, którego wysokość jest dostosowywana do aktualnej sytuacji panującej na rynkach finansowych.

lokaty z oprocentowaniem stałym.jpg [15.92 KB]

Duża popularność lokat bankowych wśród konsumentów bierze się przede wszystkim z powodu ich szerokiej dostępności oraz prostych reguł nimi rządzących, w ramach których inwestorzy nie są zmuszeni do nieustannego i systematycznego śledzenia zachowań rynku.

Najważniejsze zalety lokat bankowych, to na pewno:

  • niskie ryzyko inwestycyjne
  • zabezpieczenie ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (wypłacanie wkładów do równowartości 100 000 euro)
  • możliwość wyliczenia potencjalnego zysku jeszcze przed założeniem lokaty
  • opcja wycofania środków z lokaty bankowe w razie konieczności (niekiedy jest to opcja odpłatna)
  • dodatkowe bonusy związane z założenia lokaty bankowej (w zależności od oferty konkretnej instytucji finansowej)

Autolokata 13

Dziś dla wielu Polaków posiadających własne oszczędności lokata bankowa  jest na tyle atrakcyjną formą inwestycyjną, że nie myślą oni o innych rynkowych instrumentach oszczędnościowych. Na lokatach mogą skorzystać przede wszystkim osoby posiadające nieduże oszczędności, które szukają bezpiecznego sposobu lokowania kapitału. To także doskonała opcja dla tych osób, które słabo orientują się w mechanizmach funkcjonowania rynku finansowego i mają niewielkie doświadczenie z tym związane.

Lokata 2020, oprócz tego, że jest bezpieczna i przewidywalna pod względem potencjalnych zysków, może również oferować dodatkowe bonusy i szansę otrzymania cennych nagród. Przykładem takiej oferty jest Autolokata 13 , przygotowana przez Bank Spółdzielczy w Lubaczowie. Decydując się na taki produkt finansowy, klient za każde 2 000 PLN ulokowane w depozycie otrzymuje jeden kupon biorący udział w losowaniu bardzo cennych nagród rzeczowych. Lokata z wygraną  w BS Lubaczów przewiduje na 2020 rok pulę nagród głównych, w postaci m.in. mieszkania  o powierzchni 31,14 mkw zlokalizowanego w Rzeszowie, samochodu osobowego Toyota Yaris  w wersji Active czy też trzech bonów wycieczkowych o wartości 4000 PLN każdy.

Zysk bez ryzyka

Czy na lokacie bankowej można obecnie zarobić? Oczywiście, że tak. Wszystko jednak zależy przede wszystkim od ilości środków lokowanych na rachunku inwestycyjnym oraz od czasu trwania takiej lokaty. Niejednokrotnie wystarczy już 6 miesięcy inwestowania na lokacie, aby realnie odczuć jej efekty w postaci dodatkowych środków finansowych. Lokata bankowa to instrument, na którym nie można stracić, a jedynie zyskać.