Artykuły

Ubezpieczenie mieszkania to rodzaj dobrowolnej polisy, która zalicza się do ubezpieczeń majątkowych. Swoja ochroną obejmuje wszystkie typu nieruchomości, nawet te, które są jeszcze w budowie.

Czasami takiego ubezpieczenia wymagają banki przy zawieraniu umowy o kredyt hipoteczny, a ponadto jest ono obowiązkowe w przypadku właścicieli gospodarstw rolnych powyżej 1 hektara. Czym jest ten rodzaj polisty i co obejmuje?

Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje?

W zależności od zakresu ochrony, wyodrębnia się dwa typy ubezpieczenia. Pierwszy z nich obejmuje stałe elementy budynku, takie jak mury, podłogi, stolarkę oraz wyposażenie na stałe przytwierdzone do nieruchomości. W tym przypadku chodzi np. o sprzęt do zabudowy czy kominek i kaloryfery.

Ubezpieczenie mieszkania może także dotyczyć wartościowych rzeczy ruchomych, które można swobodnie przemieszczać. Ochroną mogą więc zostać objęte urządzenia RTV i AGD, kosztowna biżuteria, a nawet rzeczy osobiste, takie jak markowe ubrania lub pamiątki rodzinne.

Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie nieruchomości?

Wybierając polisę i jaj zakres ochrony, możesz samodzielnie ustalić, jakie zdarzenia ma obejmować. Należy wcześniej przeanalizować, jakie ryzykowne sytuacje mogą wystąpić w obrębie Twojej nieruchomości. Ubezpieczenie nieruchomości 2020może dotyczyć m.in.:

  • zdarzeń losowych wywołanych czynnikami atmosferycznymi,
  • aktów wandalizmu,
  • kradzieży z włamaniem i rozboju,
  • ochrony szyb od stłuczenia szklanych przedmiotów,
  • odpowiedzialności za nieumyślne spowodowanie szkody.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie nieruchomości, co obejmujedodatkowo, aby zapewnić maksymalną ochronę? Do podstawowego pakietu można jeszcze dokupić Assistance, który oferuje pomoc fachowca w razie wystąpienia usterki i konieczności przeprowadzenia napraw.

ubezpieczenie nieruchomości

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Polisa mieszkaniowa należy do jednych z najtańszych na rynku, a jednocześnie stanowi ważne zabezpieczenie majątku. W razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania na poczet pokrycia straty. To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkaniazależy więc od rodzaju nieruchomości oraz zakresu zdarzeń, które są objęte pakietem ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwracać uwagę?

Podczas wybierania polisy warto przeanalizować sytuacje, które stwarzają realne ryzyko wystąpienia w obrębie Twojej nieruchomości. Jeżeli Twoje mieszkanie zlokalizowane jest na terenie zalewowym, w pakiecie powinien się znaleźć zapis o ubezpieczeniu na wypadek powodzi i skutków zdarzeń losowych. W przypadku, gdy w okolicy dochodziło do włamań lub posiadasz cenne przedmioty, warto to uwzględnić w zakresie ochrony.

Ponadto należy zwracać uwagę na cenę, gdyż wysokość składek w poszczególnych Towarzystwach może znacznie się od siebie różnić.